Athletic Club będzie miał co najmniej czterech przedstawicieli na mistrzostwach świata 2026. To najlepszy wynik baskijskiego klubu od mundialu w 1950 roku i drugi najlepszy w całej historii występów zawodników Athleticu na najważniejszym turnieju reprezentacyjnym.
Pewny udział w mistrzostwach świata mają już czterej piłkarze Athleticu. W reprezentacji Hiszpanii znaleźli się Unai Simón, Nico Williams oraz Aymeric Laporte, natomiast barw Ghany będzie bronił Iñaki Williams.
Liczba czterech reprezentantów oznacza wyrównanie drugiego najlepszego wyniku w historii klubu. Poprzednio Athletic miał tylu uczestników mundialu podczas turnieju w Brazylii w 1950 roku, kiedy powołania otrzymali Zarra, Gainza, Panizo i Nando.
Lepszy rezultat klub zanotował jedynie podczas mistrzostw świata we Włoszech w 1934 roku. Wówczas na turniej pojechało aż pięciu zawodników Athleticu: Cilaurren, Muguerza, Gorostiza, Lafuente oraz Iraragorri.
Bilans może jeszcze zostać poprawiony. Na listach rezerwowych swoich reprezentacji znajdują się Dani Vivian oraz Álex Padilla. Obaj mogą otrzymać powołanie w przypadku kontuzji któregoś z zawodników znajdujących się obecnie w ostatecznych kadrach.
W historii mundiali tylko dwóch piłkarzy Athleticu sięgnęło po tytuł mistrza świata. Byli to Fernando Llorente i Javi Martínez, którzy zdobyli trofeum z reprezentacją Hiszpanii podczas turnieju w Republice Południowej Afryki w 2010 roku.
Tymczasem Iñaki Williams dołączył już do zgrupowania reprezentacji Ghany. Napastnik otrzymał zgodę na późniejsze stawienie się na obozie przygotowawczym i jest jednym z pewniaków do wyjazdu na mundial organizowany wspólnie przez Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanadę.
źródło: Marca
